Regionalny Konkurs Pisania Dyktand Muzycznych

Regionalny Konkurs Pisania Dyktand Muzycznych organizowany jest przez Zespół Szkół Muzycznych w Legnicy od 2002 roku. Jest to cykliczne wydarzenie, odbywające się w drugim semestrze każdego roku szkolnego. Celem konkursu jest porównanie i ocena umiejętności uczniów uczęszczających na zajęcia z przedmiotu kształcenie słuchu w zakresie pisania dyktand muzycznych, motywacja do samodzielnej pracy, promowanie osiągnięć uczniów a także wymiana doświadczeń pedagogów oraz integracja środowiska muzycznego Dolnego Śląska.Uczestnicy konkursu startują w dwóch grupach, dla których opracowane są odrębne zadania konkursowe:

  • grupa młodsza – uczniowie kl. 5 cyklu 6-letniego i kl. 3 cyklu 4-letniego;
  • grupa starsza – uczniowie kl. 6 cyklu 6-letniego i kl. 4 cyklu 4-letniego.

Konkurs cieszy się dużym zainteresowaniem uczniów i nauczycieli szkół muzycznych Dolnego Śląska, a od kilku lat napływają zgłoszenia ze szkół także z innych regionów Polski.

We wszystkich edycjach w konkursie wzięli udział uczniowie 20 szkół: OSM I st. Wałbrzych, SM I st. nr 2 Wrocław, SM I st. im. G. Bacewicz Wrocław,  PSM I st. im. F. Chopina Kłodzko, SM I i II st. im. F. Liszta Głogów, OSM I i II st. Wrocław, PSM I st. Oława, SM I st. Milicz, PSM I i II st. im. F. Nowowiejskiego – Zgorzelec, OSM I st. nr 2 – Wrocław, PSM I st. im. J. Garści Jelenia Góra, SSM I st. Wrocław, OSM nr 3 Wrocław, PSM I st. Bystrzyca Kłodzka, PSM I st. im W. KilaraDzierżoniów, SM I st. im. Oskara Kolberga Lubań, OSM I st. Legnica, SM I st. Legnica, PSM I st. im. F. Chopina Ostrzeszów, OSM I st. Poznań. Nieodłączną część konkursu stanowi koncert uczniów Zespołu Szkół Muzycznych, który dopełnia przeżycia artystyczne.

 

Pomysłodawczynią i organizatorką dwóch pierwszych konkursów o randze międzyszkolnej była pani Aleksandra Adamska-Osada. Od 2004 roku organizatorami i koordynatorami konkursu są pani Beata Szczepanik i pan Dariusz Szczepanik - nauczyciele kształcenia słuchu w OSM I st. i SM I st. w Zespole Szkół Muzycznych w Legnicy. Konkurs z roku na rok cieszył się coraz większym zainteresowaniem i od roku 2011 uzyskał rangę konkursu regionalnego.


 

HARMONOGRAM

„VI Regionalnych Konfrontacji w Pisaniu Dyktand Muzycznych"

 

godz. 14.00 Powitanie uczestników.

godz. 14.15 Przejście uczestników do sal dla poszczególnych grup.

godz. 14.30 – 15.15 Pisanie dyktand muzycznych.

godz. 15.15 – 16.45 Sprawdzanie dyktand muzycznych (czas wolny dla uczestników na posiłek i odpoczynek).

 

godz. 16.45 – 17. 30 Lekcja pokazowa z udziałem klasy III B OSM I st. w Legnicy

„Powtórzenie materiału nauczania z kształcenia słuchu klasa III

w oparciu o program komputerowy Amabile” (prowadząca mgr Małgorzata Rogozińska)

 

godz. 17.30 – 18.00 Spotkanie nauczycieli z autorkami podręczników do kształcenia słuchu

oraz programu komputerowego Amabile - Marią Ćwiklińską i Małgorzatą Rogozińską (dyskusja na temat lekcji pokazowej i programu komputerowego Amabile)

 

Około godz. 18.00 Podsumowanie „Regionalnych Konfrontacji w Pisaniu Dyktand Muzycznych”.

 

 

 

Powrót na górę

Uczestniczymy w programach: