Legnickie Warsztaty Orffowskie

Legnickie Warsztaty Orffowskie

I Legnickie Warsztaty Orffowskie „W świat muzyki z instrumentarium Orffa” dla nauczycieli prowadzących zespoły orffowskie w szkołach muzycznych I stopnia odbyły się 26 marca 2010 r. Spotkanie zainaugurował koncert w wykonaniu Zespołu Orffowskiego z Zespołu Szkół Muzycznych w Legnicy prowadzonego przez Marię Barańską – Wachowską, nauczycielkę rytmiki oraz kształcenia słuchu i jednocześnie pomysłodawczynię warsztatów.

W ramach spotkania „Twórcze zabawy z instrumentarium Orffa” odbył się wykład Elżbiety Rakowskiej na temat Orffowskiej koncepcji elementarnego wychowania muzycznego, który dotyczył istoty koncepcji Orffa, nowatorskich technik i środków oraz uniwersalnej roli myśli w kształceniu muzycznym.
Elżbieta Rakowska to muzyk i pedagog muzyczny. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie oraz Instytutu Orffa Uniwersytetu Mozarteum w Salzburgu w Austrii. Wykłada na Uniwersytecie Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie (Wydział Artystyczny-Instytut Muzyki). Była także wykładowcą Uniwersytetu w Guadalajarze w Meksyku i dyrektorką Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. K. Lipińskiego w Lublinie.
Prowadziła liczne kursy i seminaria orffowskie dla nauczycieli szkół i przedszkoli stanu Jalisco – Meksyk oraz koncerty kameralne z udziałem studentów. Obecnie prowadzi warsztaty i kursy orffowskie dla nauczycieli i dzieci w szkołach muzycznych regionu lubelskiego oraz organizowane przez Polskie Towarzystwo Orffowskie. 

Warsztaty pod nazwą „Twórcze zabawy z instrumentarium Orffa”, które prowadziła Elżbieta Rakowska, polegały na muzykowaniu w grupie oraz ćwiczeniach z piosenką - integracja mowy, ruchu, śpiewu i gry na instrumentarium. W zajęciach wzięli udział uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych w Legnicy, które bardzo chętnie i z łatwością wykonywały polecenia prowadzącej. Uczniowie tworzyli teksty, improwizowali, śpiewali, grali na instrumentach perkusyjnych. Zrealizowane utwory uczniowie wykonali z ogromną ekspresją przy współudziale (śpiewie) obecnych na sali nauczycieli, którym udzieliła się radość wspólnego muzykowania. Prowadząca była pod dużym wrażeniem.

W warsztatach uczestniczyli nauczyciele: PSM I st. w Kłodzku, PSM I st. w Oleśnie, PSM I st. w Lubinie, SM I st. w Miliczu, SM I st. we Wrocławiu, PSM I st. w Oławie, PSM I i II st. w Nysie, ZSM w Wałbrzychu oraz nauczyciele ZSM w Legnicy.

Dzięki znakomitej prowadzącej, „orffowcom” z Zespołu Szkół Muzycznych i wspaniałym gościom, myśl wiodąca warsztatów „W świat muzyki z instrumentarium Orffa” została uaktywniona.

 


 

Śpiewamy, tańczymy i gramy improwizując

II Legnickie Warsztaty Orffowskie, zorganizowane przez Marię Barańską-Wachowską odbyły się 25 października 2012 r. w Zespole Szkół Muzycznych w Legnicy. 
Już po raz drugi zajęcia poprowadziła Elżbieta Rakowska, która w ramach spotkania „Muzyczne przyjaźnie – Orff po polsku” wygłosiła wykład na temat "Doświadczanie muzyki - jedności tworzonej z ruchem, tańcem i mową - istotą myśli C.Orffa". Było to wprowadzenie do praktycznej części warsztatów „Muzyczne przyjaźnie – Orff po polsku”, przebiegającej pod hasłem - Wspólne muzykowanie: śpiewamy, tańczymy i gramy improwizując.

Realizacja warsztatów przebiegała w III częściach:

• Część 1
Zespół Orffowski z Zespołu Szkół Muzycznych w Legnicy wykonał trzy utwory Elżbiety Rakowskiej: Jestem sobie Krakowianka, Ej, sunie się sunie, Polka Lubelska.
Elżbieta Rakowska z radością wysłuchała swoich kompozycji i podkreśliła wysoki poziom ich wykonania. Nie proponowała zmian w realizacji utworów, co świadczyło o jej aprobacie. Zwróciła uwagę na spontaniczność dzieci i ogromną chęć wspólnego muzykowania.
W tej części warsztatów prowadząca realizowała z uczniami Kosmiczną wyliczankę, utwór będący prezentacją integracji mowy i gry na instrumentach perkusyjnych.

• Część 2 
Uczniowie opracowywali piosenki: Piosenka z morałem, Dobre rady. Praca w oparciu o ćwiczenia z piosenkami (integracja mowy, śpiewu, gry na instrumentarium oraz improwizacji) zaowocowała wspólną prezentacją utworów.

• Część 3
Wypełniły ją układy taneczne zaproponowane przez panią Elżbietę Rakowską, które realizowały dzieci, wzbogacając je improwizacją gestów i ruchu. Propozycje wspólnej zabawy przyjęli nauczyciele, a zaproszeni rodzice z ochotą włączyli się do wspólnego tańca. 

Na zakończenie Zespół Orffowski z Zespołu Szkół Muzycznych w Legnicy wykonał swój ulubiony utwór Sambalele (opr. E. Rakowska). Zachęceni do wspólnego muzykowania nauczyciele i rodzice włączyli się do wspólnej zabawy.

Na prośbę uczniów prowadząca warsztaty zgodziła się zostać „Matką chrzestną” zespołu i zaakceptowała nazwę Zespół Orffowski „Sambalele”. 

Podobnie jak w roku 2010, kiedy to odbyły się I Legnickie Warsztaty Orffowskie Elżbieta Rakowska była pod dużym wrażeniem umiejętności dzieci i ich spontaniczności. Szybkie reakcje na polecenia, kreatywność i radość muzykowania, wytworzały atmosferę wspaniałej zabawy i - jak powiedziała - inspirowały do działania.

W warsztatach uczestniczyli nauczyciele z następujących szkół: PSM I st. w Świdnicy,
PSM I i II st. w Zgorzelcu, PSM I st. w Lubinie, SM I st. we Wrocław, PSM I st. w Oławie, PSM I st. w Oleśnicy, PSM I i II st. w Nysie, PSM I i II st. w Głogowie.

 


 

 

2014

Dyrekcja Zespołu Szkół Muzycznych w Legnicy zaprasza na organizowane w dniu 24.10.2014 r. III Legnickie Warsztaty „W ŚWIAT MUZYKI Z INSTRUMENTARIUM ORFFA” dla nauczycieli prowadzących zespoły orffowskie w szkołach muzycznych I stopnia oraz wszystkich zainteresowanych tą formą pracy z uczniami.
Na tegoroczną edycję zapraszamy zespoły orffowskie (maksymalna ilość członków – 12 uczniów) ze szkół deklarujących udział w warsztatach. O zakwalifikowaniu decyduje kolejność zgłoszeń, co podyktowane jest warunkami lokalowymi.

Prosimy o przygotowanie:
1. Piosenki/melodii ludowej z dowolnego regionu w opracowaniu instrumentalnym lub 
wokalno-instrumentalnym 
2. Śląskiej melodii ludowej MONIKA

Przebieg spotkania:

Rozpoczęcie – godz. 11.00.
Przewidywane zakończenie - ok. godz. 17.00.
Miejsce spotkania – Zespół Szkół Muzycznych w Legnicy 
ul. Chojnowska 2 (budynek Akademii Rycerskiej).
Prowadzący:
Elżbieta Rakowska - muzyk, pedagog muzyczny, st. wykładowca Uniwersytetu Marii Curie - Skłodowskiej w Lublinie (Wydział Artystyczny-Instytut Muzyki). W przeszłości wieloletni wykładowca Uniwersytetu w Guadalajara w Meksyku i dyrektor Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. K. Lipińskiego w Lublinie. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie, Instytutu Orffa Uniwersytetu Mozarteum w Salzburgu 
w Austrii oraz Studiów Podyplomowych w zakresie zarządzania i prowadzenia placówek kulturalno-oświatowych w Akademii Muzycznej we Wrocławiu, jak również międzynarodowych kursów wychowania muzycznego w Holandii, Węgrzech i Belgii, a także kursów krajowych (polsko-szwajcarskie seminaria i warsztaty Dalcrozowskie) organizowanych przez CEA i AM. Prowadziła liczne kursy i seminaria orffowskie dla nauczycieli szkół i przedszkoli stanu Jalisco - Meksyk oraz koncerty kameralne z udziałem studentów. Na Podyplomowych Studiach Arteterapii zapoznaje słuchaczy z technikami koncepcji Orffa stosowanymi w terapii. Aktualnie prowadzi warsztaty i kursy orffowskie dla nauczycieli i dzieci w szkołach muzycznych regionu lubelskiego oraz organizowane przez Polskie Towarzystwo Orffowskie. W Zespole Szkół Muzycznych w Legnicy prowadziła warsztaty „W ŚWIAT MUZYKI Z INSTRUMENTARIUM ORFFA” w 2010 oraz 2012 roku.

W ramach spotkania „NA LUDOWĄ NUTĘ – KLEJNOTY LUDOWEJ PIOSENKI”

Rozpoczęcie:

• Muzyczne powitanie Zespołu Orffowskiego „Sambalele” z Zespołu Szkół Muzycznych
w Legnicy.
• Prezentacje przygotowanych utworów zespołów uczestniczących w warsztatach.

1. Wykład wprowadzający:

SKARBY UTAJONE W ZBIORACH OSKARA KOLBERGA.

Co zawiera skarbiec muzyki ludowej od wieków łączący polskie pokolenia?

2. Zwrot ku spuściźnie ludowej. Piosenki i tańce ludowe - forma opracowań
3. Tworzenie akompaniamentów do piosenek ludowych regionu śląskiego: 
• WRONA, DRYBEK, LIPKA
4. Tworzenie układów ruchowo-tanecznych do podanych piosenek
5. MONIKA - zespołowe opracowanie melodii i tańca.
6. Koncert z udziałem zespołów szkolnych: Prezentacja suity śląskiej

Przebieg spotkania:
Wykład (ok. 45 minut)
Warsztaty (2 zajęcia po 1,5 godz.)
Koncert Zespołu Orffowskiego „Sambalele”(uczniów ZSM w Legnicy) z zaproszonymi zespołami.

Zgłoszenia należy przesyłać na załączonym formularzu pocztą elektroniczną lub listownie do dnia 10.10.2014r. na adres:

KARTA ZGŁOSZENIA

Zespół Szkół Muzycznych w Legnicy
ul. Chojnowska 2
59-220 Legnica
tel.,fax 76 86 226 36
e-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
Dodatkowych informacji udziela organizator – Maria Barańska-Wachowska – nauczyciel ZSMuz w Legnicy – tel. 695 726 654, e-mail - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .

  • Czytany 4797 razy
Powrót na górę

Uczestniczymy w programach: