Orkiestra Dęta Zespołu Szkół Muzycznych w Legnicy

Orkiestra powstała we wrześniu 2009 r. Tworzą ją uczniowie Sekcji instrumentów dętych Zespołu Szkół Muzycznych w Legnicy. W jej działalność często włączają się również absolwenci szkoły. Orkiestra, pracująca pod kierunkiem pana Janusza Trepiaka, już po czterech miesiącach istnienia zaprezentowała się po raz pierwszy. Miało to miejsce w Hali Widowiskowo – Sportowej w Legnicy, gdzie 22 stycznia 2010 roku odbył się organizowany przez szkołę Koncert Noworoczny.

W repertuarze orkiestry znajdują się zarówno standardowe utwory orkiestrowe, marsze, pieśni patriotyczne, jak i muzyka rozrywkowa oraz aranżacje jazzowe. Taki dobór repertuaru pozwala młodym muzykom brać udział w uroczystościach o różnym charakterze. Tym sposobem orkiestra uświetnia imprezy miejskie, koncerty z okazji obchodów uroczystości państwowych, bierze także udział w koncertach charytatywnych.

Orkiestra stale współpracuje z różnymi instytucjami w Legnicy m. in. z Zespołem Szkół Ogólnokształcących Nr 3 (od 2011 r. - uroczystości Pasowania na ucznia klas mundurowych i obchody Narodowego Święta Niepodległości), z Towarzystwem Przyjaciół Dzieci (występy podczas Paraolimpiad Uczniów Niepełnosprawnych i festynów, obchody 70-lecia TPD w Legnicy w 2015 r.), a także ze Strażą Pożarną (od 2012 r. – oprawa muzyczna obchodów Dnia Strażaka). Aktywność orkiestry i jej wysoki poziom wykonawczy zaowocowały kolejną propozycją – 11 września 2015 r. odbył się występ w ramach obchodów jubileuszowych Urzędu Celnego w Legnicy.

W 2015 r. orkiestra nawiązała współpracę z Młodzieżową Orkiestrą Dętą Pina-Bausch-Gesamtschule z Wuppertalu, która zaowocowała wizytą młodych muzyków z Niemiec w Legnicy i wspólnymi koncertami w dniach 22-25 czerwca 2015 r. W ramach kontynuacji współpracy międzynarodowej w czerwcu 2016 r. Orkiestra Dęta Zespołu Szkół Muzycznych w Legnicy wyjedzie do Wuppertalu.

Niewątpliwie zaangażowanie pana Janusza Trepiaka – dyrygenta – i młodych muzyków, którzy pracują pod jego kierunkiem, dają nadzieję na ciągły rozwój muzyczny i repertuarowy orkiestry.  

Do najważniejszych koncertów Orkiestry Dętej Zespołu Szkół Muzycznych w Legnicy można zaliczyć:

  • 11.2010 r. Koncert z okazji Dnia Niepodległości - Hala Widowiskowo-Sportowa OSiR;
  • 02.2012 r. Koncert Noworoczny „W blasku karnawału” - Hala OSiR;
  • 05.2012r. Koncert w Galerii Piastów ramach „Otwartych Dni Szkoły”;
  • 09.2012 r. X Legnicka Paraolimpiada oraz festyn „Pożegnanie Lata 2012” - Zespół Szkół Integracyjnych w Legnicy;
  • 01.2013 r. Koncert Noworoczny „Zimowe nastroje” - Hala OSiR;
  • 09.2014 r. Koncert w ramach Paraolimpiady Uczniów Niepełnosprawnych na Stadionie Miejskim w Legnicy;
  • 11.2014 r. Koncert z Okazji Rocznicy Odzyskania Niepodległości – Letia Legnica;
  • 05.2015 r. Koncert inaugurujący „Noc Muzeów” - Lapidarium przy Muzeum Miedzi w Legnicy;
  • 05.2015r. Koncert w ramach „Festiwalu Kowali” - Park Miejski w Legnicy

 

 

 

  • Czytany 13786 razy
Powrót na górę

Uczestniczymy w programach: